Święto parafialne 19 grudnia

W dniach 18-19 grudnia obchodziliśmy patrona naszej parafii, św. Mikołaja Cudotwórcy. Jak co roku, zaszczycił nas swoją obecnością zwierzchnik diecezji wrocławsko-szczecińskiej, Jego Ekscelencja abp Jeremiasz oraz duchowni z sąsiednich parafii: o.Bazyli Michalczuk z Gorzowa Wielkopolskiego, o.Andrzej Demczuk z Gryfic, o.Artur Graban z Ługów, o.Jarosław Maksymiuk z Łobza oraz o.Jarosław Biryłko ze Stargardu Szczecińskiego.

 Dzień pamięci św.Mikołaja stanowi jednocześnie jubileusz istnienia parafii, w tym roku 65-ty. To jednocześnie kolejna rocznica służenia w Szczecinie o.Pawła Stefanowskiego, który przyjeżdżając tutaj 15 lat temu ze swoją matuszką, Olgą, rozpoczął swoją posługę kapłańską. Z tej okazji po zakończonym nabożeństwie wieczornym w przeddzień święta parafianie dziękowali o.Pawłowi i jego rodzinie za 15 lat wytężonej pracy i duszpasterskiej opieki nad parafią oraz z całego serca życzyli błogosławieństwa Bożego w ich życiu na mnogaja leta.

Po zakończonym nabożeństwie zaproszeni goście udali się do sali parafialnej, gdzie czekał na nich poczęstunek. Władyka po raz kolejny przypomniał dzień, w którym zdecydował o wysłaniu, wówczas bardzo młodego, człowieka na tę parafię, podkreślał wytrwałość o.Pawła i ogromne wsparcie ze strony jego żony, matuszki Olgi. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

W sam dzień święta, w niedzielę 19 grudnia, o.Andrzej Demczuk dokonał obrzędu poświęcenia wody, później nastąpiło oficjalne powitanie Jego Ekscelencji przez radę parafialną oraz proboszcza, po czym rozpoczęła się Święta Liturgia. W trakcie małego wejścia Jego Ekscelencja za wytrwałą pracę na rzecz Cerkwi nagrodził prawem noszenia palicy o.Artura Grabana, a o.Jarosława Biryłko kamiławką.

Podczas liturgii abp Jeremiasz wygłosił homilię, w której jak co roku przytoczył troparion św. Mikołaja, tłumacząc jego słowa i głęboką treść, którą w sobie zawierają. Zaakcentował też potrzebę nauczenia się i powtarzania w ciągu dnia troparionów - krótkich modlitw śpiewanych podczas świąt cerkiewnych oraz dni wspominania poszczególnych świętych. Władyka podkreślił potrzebę prowadzenia walki duchowej ze swoimi namiętnościami i nałogami. Przykładem zwycięstwa w takim boju jest oczywiście św. Mikołaj, który zasłynął gorliwością w obronie prawdziwej wiary i niesieniem szybkiej pomocy ludziom w potrzebie. Arcybiskup Jeremiasz za Ojcami Cerkwi powtórzył, że tylko obłudnicy czczą pamięć świętych i ich nie naśladują. Prawdziwym uczczeniem dnia pamięci świętego jest podjęcie wysiłku naśladowania jego sposobu życia lub przynajmniej staranie o przyswojenie sobie chociaż jednej z jego zalet duchowych.

Liturgię Świętą zakończyła świąteczna procesja wokół cerkwi i molebień - krótkie nabożeństwo dziękczynne. Następnie zaproszeni goście udali się na obiad do restauracji „Ukraineczka”.

W imieniu Proboszcza i rady parafialnej pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu święta parafialnego. Spasi Hospodi! Bóg zapłać!

Więcej zdjęć w galerii...