Za nami wspaniały koncert muzyki cerkiewnej

W piątek (25 maja 2012) w cerkwi gościlismy chór męski Kairos z lublina pod kierownictwem Borisa Somerschafa. Pogoda dopisała a miłośnicy dobrej muzyki przybyli tłumnie. Ponad 280 osób wypełniło naszą cerkiew. Repertuar składał się ze śpiewów cerkiewnych oraz fragmentów liturgii gruzińskiej i greckiej.

Program koncertu:

Muzyka cerkiewna
DOSTOJNO JEST – Anonim
BŁAŻEN MUŻ – Anonim na melodię kijowskiego rozśpiewu
TIEBIE POJEM – Wasilij Kalinnikow
SWIATYJ BOŻE – Anonim (śpiew grecki)
NYNIE SIŁY NIEBIESNYJA - Grigorij Lwowski
OTCZE NASZ – Michaił N. Kiedrow
WIECZIERI TWOJEJA TAJNYJA – Aleksiej Lwow

Śpiewy greckie
HYMN KU CZCI NAJŚWIĘTSZEJ DZIEWICI – Św. Nektariusz z Eginy
AXION ESTIN – Anonim
KYRIE ELEJSON – śpiew św. góry Atos
ALLILUJA – śpiew św. góry Atos

Śpiewy gruzińskie
ALLILUJA – Anonim (z regionu Kachetia)
AHDGOMISA DHE ARS („Zmartwychwstania dzień”) - Król Gruzji Dmitros I (XII-XIII w.)
SZEN CHAR WENACHI („Tyś jest winnicą”) - Anonim,
tekst: Król Gruzji Dmitros I
HMERTO („Panie miłościwy) - pieśń obrzędowa

Więcej zdjęć w galerii...

Męski Zespół Wokalny „KAIROS” powstał w 1999 roku. Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących piękną i tajemniczą muzykę kościołów Wschodu oraz jedynym, który od kilkunastu lat specjalizuje się w wykonywaniu dawnych śpiewów liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji i Grecji. W 2010 roku Zespół przygotował autorski program artystyczny „Pieśń o Wieczności” z towarzyszeniem wybitnych instrumentalistów z Tytusem Wojnowiczem na czele. “KAIROS” posiada bogate doświadczenie sceniczne.

W 2011 roku uświetniał m.in. swym występem lubelską Inaugurację Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Zespół występował na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych estradach, m.in. w Filharmoniach: Narodowej, Bydgoskiej, Białostockiej, Lubelskiej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Kościele Mariackim w Krakowie, w Katedrze “Berliner Dom” w Berlinie, w College des Bernardines w Paryżu, w Ambasadzie RP w Antwerpii, katedrze ormiańskiej we Lwowie i wielu innych. Był gościem licznych festiwali i konkursów, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Filharmonii Bydgoskiej „Musica Antiqua Europae Orientalis”, Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, V Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce gdzie zdobył pierwszą nagrodę w swojej kategorii.

„KAIROS" brał także udział w nagraniu muzyki do filmu „Wiedźmin" skomponowanej przez G. Ciechowskiego i wydanej na płycie CD przez firmę Pomaton EMI w 2001 r. Ze względu na swe oryginalne brzmienie został zaproszony przez firmę Sony Music Poland do udziału w nagraniu piosenki pt. "Powoli, spokojnie" promującej film „Quo Vadis" (w reż. J. Kawalerowicza). Zespół nagrał własną płytę pt. “O głęboka tajemnico…” zawierającą śpiewy cerkiewne oraz ludowe i liturgiczne pieśni ormiańskie i gruzińskie.

W 2009 roku KAIROS rozpoczął współpracę z Fundacją ORANGE, która zaowocowała zaproszeniem zespołu do udziału w sesji organizowanej przez Stowarzyszenie Lubliniana w Paryżu i koncertu zespołu w College des Bernardins. W sierpniu 2010 r. KAIROS miał zaszczyt wystąpił dla Jego Świątobliwości Bartłomieja I, Arcybiskupa Konstantynopola.

BORYS SOMERSCHAF - Dyrygent, kompozytor, wokalista, aranżer.

Urodził się w Moskwie w 1968 roku, a od 1992 roku mieszka w Polsce i na stałe związany jest z Lublinem. Edukację muzyczną rozpoczął w 1975 roku, w kształcącej dyrygentów i wokalistów Chłopięcej Szkole Chóralnej im. A. Swiesznikowa. W latach 1986-1991 studiował dyrygenturę chóralną na Wydziale Wokalnym w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie (u profesora B. Tewlina). Następnie, jako stypendysta Rządu RP, ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury chóralnej profesora Józefa Boka oraz Wydział Kompozycji u profesora Zbigniewa Bagińskiego. Od wielu lat związany z Lublinem. W latach 1991-1997 był dyrygentem zespołu wokalnego „In Corpore”, a od 1999 roku prowadzi Męski Zespół Wokalny „KAIROS”.

Jest autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Współpracował m.in. z: Teatrem „Provisorium” i Kompanią „Teatr” z Lublina, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Studiem Buffo i Laboratorium Dramatu w Warszawie, Teatrem Współczesnym w Warszawie. Komponował muzykę do seriali telewizyjnych: "Klasa na obcasach", "Miodowe lata" oraz do wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Jako wokalista specjalizuje się w wykonaniach XIX i XX-wiecznych romansów rosyjskich. Wydał dwie autorskie płyty: „Śnił mi się sad – Najpiękniejsze romanse rosyjskie” (2005) i „Powiedz czemu…” (2010). Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczył również w nagraniach kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną m.in. zespołów muzyki dawnej Cantus Firmus i Ars Nova, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóru SGH i Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”.

Brał również udział w nagraniach muzyki do filmów („Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza, „Wiedźmin” w reż. Marka Brodzkiego) oraz płyt Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, Bajmu, Jacka Kaczmarskiego czy Michała Bajora. Borys Somerschaf jest dwukrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Lublina „Za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” oraz Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubelskiego.