Przybycie ikon z Góry Athos

13 maja Parafia Prawosławna Św.Mikołaja w Szczecinie przeżywała niezwykle podniosłe wydarzenie. W trakcie wieczornego nabożeństwa, sprawowanego przez Jego Ekscelencję Jeremiasza, arcybiskupa wrocławsko-szczecińskiego, przybyły ikony ze Świętej Gory Athos – kopia Iwerskiej Ikony Matki Bożej oraz Świętego Mikołaja Cudotwórcy z Celi Burazeri.

Oprócz arcybiskupa Jeremiasza i jego protodiakona, o.Mieczysława Oleśniewicza, ikony witali duchowni z sąsiednich parafii, o.Andrzej Demczuk z Gryfic, o.Jarosław Biryłko ze Stargardu Szczecińskiego oraz kilkaset osób przybyłych na nabożeństwo. Z wielką czcią i ogromną radością duchowni wnieśli ikony do świątyni, gdzie każdy mógł do nich podejść i pokłonić się przed nimi. W oczach zebranych widać było wielką wiarę, szacunek i podziw dla piękna wizerunków. Nie brakowało też łez wzruszenia i radości. Kolejce osób chcących ucałować ikony nie było końca. Podczas nabożeństwa uroczyście śpiewał 30-osobowy chór parafialny pod przewodnictwem Janusza Kwietnia.

Kolejnego dnia, w poniedziałek rano, o.Bazyli Michalczuk z Gorzowa Wielkopolskiego oraz duchowni o.Jarosław Maksymiuk z Łobza i o.Jarosław Biryłko odsłużyli akatyst przed ikonami. Następnie odprawiona została Święta Liturgia, której przewodniczył abp Jeremiasz. W swojej homilii władyka mówił o tym, że gdyby pięćdziesiąt lat temu ktoś przepowiadał, że w Szczecinie stanie nowa cerkiew i że zostaną do niej sprowadzone ikony z Athosu, uznano by go za fantastę. Arcybiskup podkreślał wagę Góry Athos jako miejsca, które obrała za swój ogród sama Bogurodzica. Władyka ze wzruszeniem mówił o momencie przybycia ikon podczas jutrzni dokładnie w trakcie czytania słów z Ewangelii: W tym czasie Maria wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta… (Łk 1,39) tłumacząc to jako znak żywej obecności Matki Bożej w naszej świątyni właśnie w tym czasie.

Ikony zostały mogły przybyć do naszej parafii dzięki staraniom proboszcza, o.Pawła Stefanowskiego i pomocy hieromnicha Gabriela z Góry Athos, jak również materialnemu wsparciu wielu ofiarodawców, których wspominać się będzie podczas każdej Świętej Liturgii w naszej cerkwi. W celu odebrania ikon, na Górę Athos udało się czterech pielgrzymów z naszej parafii. Proboszczowi towarzyszyli: lektor Grzegorz Makal, Maciej Papke oraz Michalis Apostolu. Odbyli długą podróż do Grecji i z powrotem, zajeżdżając po drodze do wielu świętych miejsc, m.in. na grób św.Mikołaja w Bari we Włoszech.

Więcej zdjęć w galerii...