Święto parafialne

19 grudnia obchodziliśmy święto patrona naszej parafii, świętego Mikołaja Cudotwórcy, Arcybiskupa Mir Licyjskich.

Uroczystości rozpoczęły się 18 grudnia wieczorem, nabożeństwem całonocnego czuwania, któremu przewodniczył JE abp Jeremiasz w asyście duchowieństwa z naszego dekanatu: o.Andrzeja Demczuka i o.Jarosława Biryłki. Po zakończeniu jutrzni, zebrani udali się do sali parafialnej na kolację, podczas której wspólnemu kolędowaniu nie było końca.

Rankiem następnego dnia o.Andrzej Demczuk z Gryfic dokonał obrzędu poświęcenia wody. Podczas Świętej Liturgii naszemu Władyce towarzyszyli duchowni: o.Bazyli Michalczuk z Gorzowa Wielkopolskiego oraz protodiakon Mieczysław Oleśniewicz z Wrocławia...

Arcybiskup, zwracając się do wiernych w homilii, mówił o postaci św. Mikołaja, o czci, którą cieszy się on wśród prawosławnych narodów. Władyka podkreślił aktualność autentycznej obecności świętego wśród nas, na dowód czego podał kilka przykładów z własnego doświadczenia.

Uroczystości zakończyły się procesją wokół świątyni i poczęstunkiem dla szacownych gości. Jak co roku, dużą część potraw przygotowali parafianie, którym Władyka podziękował za pracę przy cerkwi, zaś proboszczowi i matuszce - za ciepłe i troskliwe przyjęcie swojej osoby oraz przybyłych gości.

Więcej zdjęć w galerii...

Zdj. Jarosław Kaczmarczyk i archiwum parafialne