09.jpg
logo parafii szczecin

Święto parafialne

poniedziałek, 11 luty 2013

Święto św. Mikołaja 201219 grudnia obchodziliśmy święto patrona naszej parafii, świętego Mikołaja Cudotwórcy, Arcybiskupa Mir Licyjskich. Uroczystości rozpoczęły się 18 grudnia wieczorem, nabożeństwem całonocnego czuwania, któremu przewodniczył JE abp Jeremiasz w asyście duchowieństwa z naszego dekanatu: o.Andrzeja Demczuka i o.Jarosława Biryłki. Po zakończeniu jutrzni, zebrani udali się do sali parafialnej na kolację, podczas której wspólnemu kolędowaniu nie było końca.

Rankiem następnego dnia o.Andrzej Demczuk z Gryfic dokonał obrzędu poświęcenia wody. Podczas Świętej Liturgii naszemu Władyce towarzyszyli duchowni: o.Bazyli Michalczuk z Gorzowa Wielkopolskiego oraz protodiakon Mieczysław Oleśniewicz z Wrocławia...

 

Arcybiskup, zwracając się do wiernych w homilii, mówił o postaci św. Mikołaja, o czci, którą cieszy się on wśród prawosławnych narodów. Władyka podkreślił aktualność autentycznej obecności świętego wśród nas, na dowód czego podał kilka przykładów z własnego doświadczenia.

Uroczystości zakończyły się procesją wokół świątyni i poczęstunkiem dla szacownych gości. Jak co roku, dużą część potraw przygotowali parafianie, którym Władyka podziękował za pracę przy cerkwi, zaś proboszczowi i matuszce - za ciepłe i troskliwe przyjęcie swojej osoby oraz przybyłych gości.

Więcej zdjęć w galerii...

Zdj. Jarosław Kaczmarczyk i archiwum parafialne

Stronę wykonał: Siristru