Poświęcenie Krzyża w Monasterze św. Jerzego

W sobotę 14 września odbyła się autokarowa pielgrzymka z naszej parafii do Monasteru św. Jerzego w Götschendorf w Niemczech.

Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Prawosławne św. Mikołaja, w związku z zaproszeniem naszej parafii przez przełożonego tamtejszej wspólnoty, o. Daniiła Irbitsa. Powodem zaproszenia była ceremonia poświęcenia i umocowania Krzyża na kopule nowej świątyni monasterskiej.

Ze Szczecina wyruszyły łącznie trzy autokary, wiozące blisko 100 osób. Większość stanowili nasi parafianie, do których dołączyła się grupa osób ze Stargardu Szczecińskiego, pod przewodnictwem tamtejszego proboszcza, o.Jarosława Biryłki, oraz przedstawiciele diaspory rosyjskiej, mieszkający w naszym regionie.

Nabożeństwo poświęcenia odprawił J.E. Teofan, Arcybiskup Berlina i Niemiec (Patriarchat Moskiewski). Władyka dziękował proboszczowi naszej parafii, o.Pawłowi Stefanowskiemu, za przybycie tak licznej grupy z sąsiedniej Polski i zwracając się do zebranych opowiedział, skąd się wzięli prawosławni na Pomorzu Zachodnim i jakie trudności musieli pokonać, by zachować swoją wiarę i kulturową tożsamość.

W uroczystościach wzięło udział kilkaset osób, z których większość stanowili Rosjanie mieszkający w Niemczech oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wśród zaproszonych gości byli: Ambasador Rosji w Niemczech Władimir M. Grinin, były premier landu Brandenburgia Matthias Platzeck, nowy premier landu Brandenburgia Dietmar Woitke, niemieccy politycy regionalni i federalni oraz dziennikarze niemieccy i rosyjscy.

Po uroczystej ceremonii i umieszczeniu Krzyża na kopule świątyni, zostaliśmy zaproszeni na świąteczny obiad przygotowany przez brać monasterską.

Przypominamy, że Męski Monaster św. Jerzego w Götschendorf został założony w 2007 roku, w obrębie berlińskiej diecezji rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i że jest dla nas najbliżej położoną wspólnotą monastyczną (80km). Święta Liturgia jest tam sprawowana codziennie o 7:30, a w niedziele i święta o 10:00.

Ze Szczecina najszybciej dojechać tam można autostradą na Berlin, a następnie zjeżdżając na 8 zjeździe w kierunku Templin.

Adres monasteru: Götschendorf 33, 17268 Götschendorf (Uckermark).

Więcej zdjęć w galerii...