Parafia prawosławna w Szczecinie dla Ukrainy

Parafia prawosławna w Szczecinie przystąpiła do działań wspierających ludność poszkodowaną w konflikcie w Ukrainie już kilka godzin od informacji o wybuchu wojny.

O. Paweł Stefanowski został zaproszony przez Prezydenta Miasta Piotra Krzystka do udziału w zespole roboczym ds. pomocy uchodźcom w Szczecinie. Parafia została autoryzowana przez Miasto Szczecin jako jeden z czterech głównych punktów pomocy uchodźcom w mieście.

Parafia od pierwszego dnia wojny praktycznie codziennie wysyła transporty z najpotrzebniejszymi artykułami na granicę z Ukrainą. W akcji uczestniczą głównie parafianie, którzy wykorzystują do tego celu swoje prywatne auta transportowe. Parafia nawiązała oficjalną współpracę z gminami przygranicznymi z terenu Niemiec – Prenzlau, Uckermark.

Parafię wspierają:

  • Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie Arkońska – Zdunowo, za pośrednictwem pani dyrektor Małgorzaty Usielskiej
  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
  • Stowarzyszenie Refugees Szczecin
  • Firma LSJ ze Szczecina
  • Restauracja „Ukraineczka” Irina Nikolenko
  • Oddział ortopedii dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
  • Urząd Morski w Szczecinie
  • Athena Bio Produkty Torf-Kora-Palety Jorgo Apostolu

Oraz cała rzesza szczecinian, cudownych wolontariuszy (pod kierownictwem Анна Шульженко), którzy codzienne ciężko pracują przy sortowaniu i pakowaniu pomocy dla potrzebujących.

Pomaga nam mnóstwo wolontariuszy, między innymi są to Ukraińcy, którzy są naszymi parafianami mieszkającymi w Szczecinie. Oni sprowadzają swoich bliskich, opiekują się nimi, wśród nich dystrybuują potrzebne rzeczy. Cieszymy się, że całe miasto i region jest zaangażowany w pomoc, jesteśmy bardzo wdzięczni. Mówię to w imieniu tych, którzy przyjeżdżają, oni ze wzruszeniem mówią o tej pomocy, o zaangażowaniu ludzi, o tym, że nigdy by się nie spodziewali, że tak pięknie społeczność w Polsce zareaguje na ich krzywdę i tragedię - mówi ks. Stefanowski.

Link do relacji wideo Radia Szczecin: radioszczecin.pl