Św. Jan Chrzciciel i św. Mikołaj na święta

Wiernych prawosławnej cerkwi w Szczecinie czeka niespodzianka na Boże Narodzenie. Tuż przed świętami w ikonostasie pojawiły się dwie nowe ikony przedstawiające postaci św. Jana Chrzciciela oraz św. Mikołaja.

Szczecin: mieszkańcy budują cerkiew

Wyznawcy prawosławia poświęcają pracę rąk, a często także oszczędności życia, by w Szczecinie mogła powstać cerkiew z prawdziwego zdarzenia. Mimo ogromnego zaangażowania i zapału, środków na dokończenie budowy wciąż brakuje.

Dziś u wyznawców prawosławia Wielki Piątek

Nocną procesją wokół cerkwi (z soboty na niedzielę) rozpoczną się uroczystości Wielkiejnocy w prawosławnej parafii św. Mikołaja w Szczecinie. Po raz pierwszy zagrają przy nabożeństwie dzwony, które kilka dni temu zostały zamontowane na wieży cerkwi.

Premiera cerkiewnych dzwonów

Jest ich sześć. Najcięższy, "św. Mikołaj", waży aż 700 kg. Jak brzmią, usłyszymy w sobotę o północy. Zamontowano je już na wieży powstającej u zbiegu ul. Zygmunta Starego i Starzyńskiego prawosławnej cerkwi. Przeszły próby dźwięku, ale po raz pierwszy "oficjalnie" zabrzmią w sobotnią noc. W cerkwi prawosławnej rozpoczyna się bowiem Wielkanoc. Początek nabożeństwa Jutrzni Paschalnej - o godz. 23.30.