Wiernych prawosławnej cerkwi w Szczecinie czeka niespodzianka na Boże Narodzenie. Tuż przed świętami w ikonostasie pojawiły się dwie nowe ikony przedstawiające postaci św. Jana Chrzciciela oraz św. Mikołaja.

Wigilia w kościele prawosławnym przypada 6 stycznia, 13 dni później niż w kościele katolickim, bo prawosławie obchodzi święta według kalendarza juliańskiego.

- Uroczystości rozpoczynają się dwoma nabożeństwami w wigilię, nazywaną Soczelnikiem - mówi proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. - Pierwsze nabożeństwo odprawiane jest rano, drugie, podczas którego ogłasza się Boże Narodzenie, rozpoczniemy w naszej cerkwi o godz. 17.

W trakcie trwającej ponad dwie godziny ceremonii wynosi się w centralne miejsce świątyni ikonę Bożego Narodzenia, bo w cerkwi nie ma zwyczaju stawiania szopki. Ikona przedstawia grotę, w której znajduje się narodzony Chrystus, jego matka i św. Józef, a także mędrcy (nie trzej królowie, jak w kościele katolickim), niewiasty, pasterze, bydło.

Po nabożeństwie wierni rozejdą się domów, gdzie zasiądą do wieczerzy wigilijnej. Na stole musi pojawić się przede wszystkim kutia - pszenica z miodem, makiem i bakaliami, a także kompot z suszonych owoców, pierogi, ser, ryba i barszcz.

Prawosławni nie łamią się opłatkiem, ale tzw. prosforą - niekwaszonym chlebem.

Święta w kościele prawosławnym potrwają trzy dni, do 9 stycznia. 7 stycznia świętuje się właściwe Boże Narodzenie, następny dzień poświęcony jest czci Bogurodzicy, a 9 stycznia cerkiew będzie świętowała wspomnienie arcydiakona Szczepana.

- Wiernych, którzy przyjdą do naszej cerkwi na Boże Narodzenie, czeka niespodzianka - powiedział nam wczoraj ks. Paweł Stefanowski. - Sam jestem zaskoczony, ale okazuje się, że będziemy mieli dwie nowe ikony w ikonostasie.

Kurier przywiózł we wtorek dwie ikony: świętych Jana Chrzciciela i Mikołaja, patrona szczecińskiej cerkwi. Zostały tego samego dnia zamontowane w głównych oknach ikonostasu (zespołu ikon zamontowanych w centralnej części świątyni), przez co dolne jego piętro jest już wypełnione sześcioma ikonami.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni cerkiew u zbiegu ulic Zygmunta Starego i Starzyńskiego wzbogaciła się także o trzy witraże przedstawiające św. apostołów Piotra i Pawła oraz krzyż. Ikony zostały zabrane ze starej cerkwi przy ul. Wawrzyniaka i odrestaurowane w pracowni renowacji witraży.

- To będzie już drugie Boże Narodzenie w nowej, jeszcze co prawda nie poświęconej cerkwi - mówi ks. Stefanowski. - Ale tym razem nasza świątynia nie jest już tak surowa jak przed rokiem, wypełnia się powoli ikonostas i coraz bogatsze jest wyposażenie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
Marcin Górka
2011-01-05