Wyznawcy prawosławia poświęcają pracę rąk, a często także oszczędności życia, by w Szczecinie mogła powstać cerkiew z prawdziwego zdarzenia. Mimo ogromnego zaangażowania i zapału, środków na dokończenie budowy wciąż brakuje.

Powstająca u zbiegu ulic Starzyńskiego i Zygmunta Starego cerkiew jest niemal w stu procentach finansowana przez parafian, a także wyznawców prawosławia z zagranicy, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Grecji. W ciągu trzech lat udało się wybudować obiekt na planie krzyża greckiego, zadaszyć go okazałą kopułą, otynkować. Do zrobienia jest jeszcze bardzo wiele. W tej chwili trwa zadaszanie reszty budynku, wykonywana jest też elewacja. 

- "Parafianie pomagają nam jak mogą, ale ceny materiałów budowlanych rosną w takim tempie, że trudno przewidzieć, ile pieniędzy potrzeba nam do zakończenia prac" - mówi ks. Paweł Stefanowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja. - "Szukamy sponsorów i osób, które mogłyby nas wspomóc."

Do tej pory prace pochłonęły blisko 4 miliony złotych. Parafii szczególnie brakuje pieniędzy na wyposażenie wnętrza. Ponieważ będzie to pierwsza w regionie cerkiew prawosławna budowana od podstaw, proboszcz chce uniknąć prowizorki. Mimo to, bez planu oszczędnościowego może być trudno się obejść.

- "Chcielibyśmy wyłożyć podłogę w cerkwi. Marzy nam się marmur, ale wiadomo, że tani nie jest" - przyznaje ks. Stefanowski. - "W planach mamy też zamówienie ołtarza i witraży. Jeśli uda nam się uzbierać wystarczającą kwotę, zamówimy je w Grecji. Jeśli nie, będziemy myśleć, co dalej."

Znacznie bliżej końca prac znajduje się domek, który powstaje obok cerkwi. Będzie się tu mieściło Centrum Mniejszości Narodowych. Budynek zbudowano w miejscu, gdzie wcześniej stał domek grabarza. Był on jednak w tak złym stanie, że trzeba było go rozebrać i postawić od nowa.

W pozyskaniu środków na kontynuowanie budowy świątyni ma pomóc koncert charytatywny. 28 września w Operze na Zamku wystąpi znakomita solistka Grażyna Brodzińska. Towarzyszyć jej będzie orkiestra Opery, którą poprowadzi Warcisław Kunc. Budowę świątyni można wspierać także wpłatami na konto. Jego numer można znaleźć na stronie internetowej www.cerkiew.szczecin.pl.

Monika Stefanek
Głoś Szczeciński