02.jpg
logo parafii szczecin

Św. Jan Chrzciciel i św. Mikołaj na święta

poniedziałek, 10 styczeń 2011

gazeta_wyborczaWiernych prawosławnej cerkwi w Szczecinie czeka niespodzianka na Boże Narodzenie. Tuż przed świętami w ikonostasie pojawiły się dwie nowe ikony przedstawiające postaci św. Jana Chrzciciela oraz św. Mikołaja.

Wigilia w kościele prawosławnym przypada 6 stycznia, 13 dni później niż w kościele katolickim, bo prawosławie obchodzi święta według kalendarza juliańskiego.

- Uroczystości rozpoczynają się dwoma nabożeństwami w wigilię, nazywaną Soczelnikiem - mówi proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. - Pierwsze nabożeństwo odprawiane jest rano, drugie, podczas którego ogłasza się Boże Narodzenie, rozpoczniemy w naszej cerkwi o godz. 17.

Zobacz więcej

Szczecin: mieszkańcy budują cerkiew

czwartek, 13 maj 2010

glosz_szczecinskiWyznawcy prawosławia poświęcają pracę rąk, a często także oszczędności życia, by w Szczecinie mogła powstać cerkiew z prawdziwego zdarzenia. Mimo ogromnego zaangażowania i zapału, środków na dokończenie budowy wciąż brakuje. Powstająca u zbiegu ulic Starzyńskiego i Zygmunta Starego cerkiew jest niemal w stu procentach finansowana przez parafian, a także wyznawców prawosławia z zagranicy, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Grecji. W ciągu trzech lat udało się wybudować obiekt na planie krzyża greckiego, zadaszyć go okazałą kopułą, otynkować. Do zrobienia jest jeszcze bardzo wiele. W tej chwili trwa zadaszanie reszty budynku, wykonywana jest też elewacja.

Zobacz więcej

Dziś u wyznawców prawosławia Wielki Piątek

czwartek, 13 maj 2010

kurier_znakNocną procesją wokół cerkwi (z soboty na niedzielę) rozpoczną się uroczystości Wielkiejnocy w prawosławnej parafii św. Mikołaja w Szczecinie. Po raz pierwszy zagrają przy nabożeństwie dzwony, które kilka dni temu zostały zamontowane na wieży cerkwi. W tym roku wierni obrządku wschodniego Wielkanoc obchodzą miesiąc później niż wierni Kościoła Rzymskokatolickiego. Słowami "Christos woskresie, Woistinu woskresie" ("Chrystus zmartwychwstał, Prawdziwie zmartwychwstał") pozdrawiają się w Wielkanoc wierni obrządku prawosławnego. Reguły kościoła prawosławnego i greckokatolickiego zalecają przygotowanie się do święta Paschy Chrystusowej w dwóch sferach życia od strony cielesnej i duchowej. Obchody Wielkiego Piątku w cerkwi przy ul. Wawrzyniaka w Szczecinie rozpoczęły się już w czwartek od odczytania 12 fragmentów Ewangelii opisujących ostatnie chwile Chrystusa. Piątkowe popołudnie to złożenie Chrystusa do grobu (godz. 16).

Zobacz więcej

Premiera cerkiewnych dzwonów

czwartek, 13 maj 2010

gazeta_wyborczaJest ich sześć. Najcięższy, "św. Mikołaj", waży aż 700 kg. Jak brzmią, usłyszymy w sobotę o północy

Zamontowano je już na wieży powstającej u zbiegu ul. Zygmunta Starego i Starzyńskiego prawosławnej cerkwi. Przeszły próby dźwięku, ale po raz pierwszy "oficjalnie" zabrzmią w sobotnią noc. W cerkwi prawosławnej rozpoczyna się bowiem Wielkanoc. Początek nabożeństwa Jutrzni Paschalnej - o godz. 23.30.

- Dzwony w cerkwi są jedynym instrumentem, jaki można wykorzystywać w liturgii, oczywiście poza ludzkim głosem - mówi proboszcz parafii św. Mikołaja w Szczecinie, ks. Paweł Stefanowski. - Pobudza, obwieszcza święta, zwiastuje dobrą nowinę. A kiedyś alarmował ludzi, że coś niedobrego się dzieje.

Zobacz więcej

Stronę wykonał: Siristru