Koncert zespołu Byzantion (10.05.2013)

Koncert zespołu Byzantion (10.05.2013)

Koncert rumuńskiego zespołu Byzantion w ramach X Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej

Koncert zespołu KAIROS (25.05.2012)

Koncert zespołu KAIROS (25.05.2012)

Koncert w ramach IX Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej

Nabożeństwo konsekracji ołtarzy i Cerkwi p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy (17.09.2011)

Nabożeństwo konsekracji ołtarzy i Cerkwi p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy (17.09.2011)

Uroczystości przewodniczył J. Em. Metropolita Sawa oraz Arcybiskupi i Biskupi z kraju i zagranicy.

Koncert muzyki cerkiewnej (22.05.2011)

Koncert muzyki cerkiewnej (22.05.2011)

Koncert muzyki cerkiewnej, poprzedzony wykładem, dr hab. Włodzimierz Wołosiuk prof....

Nabożeństwo żałobne za ofiary katastrofy w Smoleńsku (11.04.2010)

Nabożeństwo żałobne za ofiary katastrofy w Smoleńsku (11.04.2010)

Nabożeństwo żałobne za dusze tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem.

Nabożeństwo żałobne za ofiary katastrofy w Smoleńsku (11.04.2010)

Nabożeństwo żałobne za ofiary katastrofy w Smoleńsku (11.04.2010)

Nabożeństwo żałobne za dusze tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem.

Koncert muzyki cerkiewnej (29.05.2009)

Koncert muzyki cerkiewnej (29.05.2009)

Koncert chóru A Capella Leopolis w Naszej cerkwi.

Koncert muzyki cerkiewnej (29.05.2009)

Koncert muzyki cerkiewnej (29.05.2009)

Koncert chóru A Capella Leopolis w Naszej cerkwi.

Poświęcenie dzwonów (11.04.2008)

Poświęcenie dzwonów (11.04.2008)

Uroczyste poświęcenie dzwonów w Naszej cerkwi.

Poświęcenie dzwonów (11.04.2008)

Poświęcenie dzwonów (11.04.2008)

Uroczyste poświęcenie dzwonów w Naszej cerkwi.

logo parafii szczecin

Diecezja

Drukuj
czwartek, 13, maj 2010

Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Jeremiasz,
Prawosławny Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński

abp_jeremiasz

Urodzony: 3 października 1943 r.
Dzień imienin: 1 (14) maja
Chirotonia biskupia: 13 marca 1983 r.
Na katedrze od: 21 września 1983 r.

Historia diecezji wrocławsko ­- szczecińskiej

Decyzją Soboru PAKP 7 września 1951 r. erygowano diecezję wrocławsko ­- szczecińską. W chwili powstania obejmowała 16 parafii. Pierwsza struktura na tzw. Ziemiach Odzyskanych istniała od 7 maja 1946 r. ­- momentu powstania Administratury dla Ziem Odzyskanych. W listopadzie 1948 r. przekształcono ją w diecezję łódzko ­- wrocławską.

Podstawowym mankamentem diecezji w pierwszym okresie działalności było powołanie nowych struktur parafialnych. Na terenie eparchii działali prekurosyrzy prawosławia:

  • o. Stefan Biegun,
  • o. Aleksy Znosko,
  • o. Leonidas Byczuk,
  • o. Piotr Weremczuk i inni duchowni.

Do pierwszych parafii powstałych przed powołaniem diecezji zalicza się:

  1. Jelenią Górę,
  2. Zieloną Górę,
  3. Szczecin,
  4. Wałcz,
  5. Wrocław i Słupsk.

Instytucje diecezjalne:

  • Dom Opieki św. Stefana w Jeleniej Górze
  • Parafialny Ośrodek Miłosierdzia dla Dzieci i Młodzieży w Przemkowie
  • Parafialny Ośrodek Miłosierdzia Dom św. Elżbiety w Sokołowsku
  • Prawosławny Diecezjalny Ośrodek Miłosierdzia we Wrocławiu ELEOS

Główna świątynia

  • Katedra we Wrocławiu

Diecezja wrocławsko-szczecińska na mapie PolskiTrzon wiernych stanowili ludzie przyjeżdżający w poszukiwaniu lepszych warunków ekonomicznych.

Druga i zasadnicza fala parafian przybyła w wyniku Akcji "Wisła". Byli to Łemkowie i Ukraińcy. W latach 1948 ­- 1958 ukształtowała się zasadnicza struktura parafialna diecezji wrocławsko ­- szczecińskiej. W 1951 r. działało 28 parafii w dwóch dekanatach: szczecińskim i wrocławskim. Siedem lat później powstały dekanaty: zielongrórski i koszaliński.

Szczytowym okresem działalności parafialnej były lata 1964 ­- 1966, kiedy funkcjonowało 47 parafii. Z biegiem czasu ­- po powrocie części Ukraińców i Łemków w rodzinne strony oraz w wyniku działalności władz zostało zlikwidowanych 17 ośrodków duszpasterskich.

Od 2000 r. powstał ostatni dekanat z siedzibą w Lubinie. W chwili obecnej działają 42 parafie, Dom Opieki w Cieplicach, parafia wojskowa pw Podwyższenia Krzyża we Wrocławiu. Diecezja pełni posługę dla wyznawców narodowości:

  • łemkowskiej,
  • ukraińskiej,
  • greckiej,
  • bułgarskiej,
  • polskiej.

Diecezja wrocławsko ­- szczecińska była zarządzana przez: metropolitę Dionizego (1946 ­- 1948), abp Tymoteusza (1948), bp Michała (1948 ­- 1951), metropolitę Makarego (1951 ­- 1953), bp Stefana (1953 ­- 1961), bp Bazylego (1961 ­- 1970), abp Aleksego (1970 ­- 1982).

W chwili obecnej od 31 sierpnia 1983 r. funkcję władyki wrocławsko ­- szczecińskiego pełni abp Jeremiasz.

Napisane na podstawie: www.cerkiew.pl

Stronę wykonał: Siristru